Handbal feminin: Suedia – România 32-29, în meci amical

0
2509

Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă de Suedia cu scorul de 32-29 (20-15), marți seara, la Kristianstad, într-un ultim meci de verificare înaintea turneului preolimpic din Danemarca.
Tricolorele, care au menajat câteva piese de bază, au fost conduse de la un capăt la altul al meciului.
Primele zece minute de joc au fost echilibrate, după care Suedia, la care au evoluat și Isabelle Gullden și Linnea Torstenson (ambele de la CSM București), s-a desprins la două goluri, 5-3 (min. 9). În min. 16 s-a consemnat ultima oară egalitatea, 9-9, iar în minutul 23 scandinavele au avut pentru prima oară trei goluri în plus pe tabelă, 13-10. Suedia a avut apoi 14-10 (25), iar apoi ecartul s-a mărit la cinci goluri, 18-13 (29), diferență consemnată și la pauză (25-20).
imageResize

Suedia a condus cu șase goluri, 21-15 (31), dar apoi România a redus din handicap, apropiindu-se la trei goluri, 22-19 (37). Echipa României, antrenată de suedezul Tomas Ryde, nu a reușit să vină mai aproape, chiar dacă a avut mai multe șanse să o facă. Suedia a mai condus o dată la șase goluri, 31-25 (56), iar în cele din urmă a câștigat cu 32-29.